Oddíl judo vznikl v Uherském Hradišti v únoru 1963 v tehdejším Spartaku Hradišťan. Jeho zakladateli byli studenti umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti, P. Grosman aj. Domiter (první člen oddílu nositel 5. KYU). Po krátké době skládají i další členové oddílu a po dvou letech tréninku začínají první závodní pokusy. V roce 1965 se první dorostenci Kunčík, Hejda a Sém účastní mezinárodního Veletržního poháru v Brně.
18. listopadu 1965 proběhlo utkání oddílů Uherské Hradiště – Kroměříž, ve kterém zvítězilo družstvo Hradiště v kategorii mužů, ale v žácích a dorostencích zvítězil oddíl Kroměříže. Družstvo mužů tehdy nastoupilo ve složení Kroča, Sém, London, Galanda, Domiter a Gömbör. Vedoucím oddílu se sal Ivan Gavanda.
V roce 1966 oddíl získává dobrou pozici mezi moravskými kluby. Družstvo mužů získává 3. místo na přeboru v Prostějově a družstvo dorostenců získává na krajském přeboru 2. místo, kde porazilo družstva KPS Brno, Dynamo Jihlava, Lokomotiva Valtice, Tesla Brno a Spartak Valtice a prohrálo pouze se Slávií Kroměříž.
V roce 1967 družstvo mužů obsazuje Spartak Hradišťan 3. místo v celostátní kvalifikační soutěži družstev a je zařazeno do celostátní II. ligy mužů. Sestava družstva: 63 - Šmíd, 70 – Kunčík, Němeček, 80 – Kohutič, Směšný, 93 – Chrástek, +93 – Galanda. Družstvo dorostenců obsazuje na mistrovství ČSSR v Bratislavě 5. místo v sestavě Vlasatík, Němeček, Kohutič, Směšný, Baldrián, Chrástek.
V roce 1968 družstvo mužů vybojovalo vynikající 2. místo v moravské skupině II. ligy, kde vyhrál oddíl Kroměříže jenom díky lepšímu skóre ze vzájemných utkání.
V roce 1969 bohužel odchází většina členů mužstva mužů na základní vojenskou službu a oddíl tímto odstupuje z II. ligy. Název TJ Spartak Hradišťan se mění na TJ Slovácká Slávia Uherské Hradiště. Při oddíle judo byl založen i kroužek karate, jehož hlavním propagátorem a zároveň vedoucím je Ivan Gavanda.
V roce 1970 kvůli večernímu studiu právnické fakulty Ivan Gavanda předává vedení tréninků tehdy ještě šestnáctiletému Miroslavu Mimránkovi.
20. dubna 1973 oddíl judo Slovácká Slávia Uh. Hradiště poprvé ve své historii postavilo družstvo dorostenek ve složení Šromová, Zbořilová a Šilhová a družstvo žen ve složení Stojaspálová, Černá, Mimránková, Veselá a Haničáková. V tomto roce získal 3. místo Milan Maňák ve váhové kategorii do 50kg na Přeboru ČSSR žáků v Bratislavě. Tréninky oddílu probíhají ve sportovní hale Slovácké Slávie.
V prosinci 1975 byl vyhlášen člen našeho oddílu Zdeněk Kohutič sportovcem okresu. Během své závodní činnosti byl dvakrát přeborníkem Moravy, pátý na mistrovství ČSR, vyhrál několik Velkých cen a startoval dva roky za druholigovou Slávii Kroměříž a jeden rok za Baník Kavinou v první lize.
V roce 1978 se oddíl juda přestěhoval na 5. základní školu na Štěpnicích (dnešní ZŠ Za Alejí). Tréninky vedou již zkušení judisté a trenéři Miroslav Mimránek, Stanislav Krejčiřík, Jaroslav Mráček, J. Mottla a ing. Vlasatík. Vedoucím oddílu je stále dr. Ivan Gavanda. Oddíl čítá okolo 80 členů. Součástí oddílu judo je stále kroužek karate a při trénincích probíhá i nácvik sebeobrany.
V roce 1982 se po letech určité stagnace podařilo postavit družstvo mužů ve složení Václav Panáček, Stanislav Krejčiřík, Jaroslav Mráček, Jiří Ohnoutek, Vladimír Kříva, František Zlámaník, Miroslav Mimránek, Josef Mikulinec a Miroslav Grzegorek pod vedením bývalého vynikajícího ligového judisty Igora Rokyty. Navíc do oddílu přichází noví žáci a žákyně, např. Tomáš Podškubka, Petr Habarta, Libor Soják, Jindřich Filgas, Iva Podškubková a Jolana Fornůsková. V dobrých sportovních výkonech pokračují i naše dorostenky Yvona Ptoszková, Olga Nováková, Olga Věnečková, Bohdana Kadlčíková, Jitka Zbořilová, Alena Rousová a Monika Bouzková.
Rok 1983 je ve znamení dalšího rozšiřování oddílu, kvůli velkému počtu členů začínají žáci trénovat samostatně. Do oddílu přichází další členové jako Olin Vycudilík, Michal Filípek, Pavel Krejčiřík, Andrea Planková a Vraťa Ošívka. Tréninky vedou Stanislav Krejčiřík, Miroslav Mimránek a Jaroslav Mráček. Mira Mimránek a Jara Mráček úspěšně složili zkoušky na 3. kyu a absolvují trenérský kurz IV. třídy.
Novou vedoucí oddílu se v roce 1984 stala Marie Podškubková. Trenéři Staňa Krejčiřík, Svatopluk Němeček a Mira Mimránek skládají zkoušky na 2. KYU. Svaťa Neměček začíná trénovat i nový oddíl Tatran Havřice (Uherký Brod). Na Akademickém mistrovství ČR získala Yvona Ptoszková bronzovou medaili, která v tomto roce složil i zkoušku na 3. KYU. Dobře se vede i žákům Tomáši Podškůbkovi, Petru Dujíčkovi, Michalu Filípkovi, Janu Schindlerovi, Liboru Bednaříkovi, Liborovi Sojákovi a Jindrovi Filgasovi.
Mira Mimránek, Staňa Krejčiřík a Svaťa Němeček v roce 1985 absolvovali zkoušky na 1. KYU. A také se stali trenéry III. Stupně. V tomto roce vybojovala znovu Yvona Ptoszková 3. místo na Akademickém mistrovství ČR a Vraťa Ošívka vyhrál na Mistrovství ČR žáků. Oddíl měl 69 členů.
V roce 1987 Tomáš Podškůbka navázal na výborné výkony a opět získal titul Přeborník ČR starších žáků ve váhové kategorii do 36kg. Výborných výsledků dosahovali i další členové, jako Bronislav Hábl, Martin Planka, Vraťa Ošívka, Broňa Čapek, Zdeněk Vaďura, Karel Krajča, Kohner Adam a Petr, Brázda Milan a Aleš, Jolana Fornůsková, Andrea Planková a Jarmila Kotková.
Po dlouhých letech tréninků Miroslav Mimránek a Svaťa Němeček dosáhli v roce 1988 na mistrovský stupeň – 1. DAN (černý pásek). O rok později Mira Mimránek navíc skládá zkoušky na rozhodčího III. třídy. V letech 1988 a 1989 měl oddíl okolo 120 členů.
V roce 1990 měl oddíl 112 členů a mnozí již patří mezi velmi zkušené judisty. Jarka Kotková 3. KYU, Petr Veselý 4. KYU, Vraťa Ošívka 3. KYU, Markéta Husková 4. KYU. Milan Brázda vybojoval 2. místo na Mistrovství ČR žáků 2. místo a Lenka Zichová 3. místo v kategorii žákyň.
O rok později skládají zkoušky na 4. KYU i Jaroslav Blatný a Milan Brázda. Jarka Kotková získala 2. KYU. Dále se výborně prosazují závodníci na soutěžích, např. Milan Brázda opět vybojoval 2. místo na Mistrovství ČR mladších žáků a Markéta Husková 3. místo na závodech v Hervernu (Holandsko).
V zahraničí se dařilo i Milanu Brázdovi, který v roce 1992 získal ve Venray (Holandsko) 3. místo. Tohoto turnaje se účastnil i Karel Krajča, ale bohužel neúspěšně.
Další úspěch na Mistrovství ČR zaznamenala Markéta Husková, kdy v roce 1994 vybojovala 5 místo v kategorii žen do 56kg. V tomto roce oddíl judo začal organizovat pravidelné závody žactva pod názvem „Baby cup“, kterých se pravidelně účastní závodníci z celé Jižní Moravy.
Karel Krajča vybojoval na Turnaji mladých nadějí v roce 1995 v polské Czechovice Dzidzice 1. místo a ve stejném roce i získal 3. KYU. Do oddílu se také vrací bývalá závodnice Monika Marková, ale teď už jako trenérka.
Rok 1996 byl opět úspěšný na medaile z Mistrovství ČR, tentokrát zlato vybojoval Miroslav Konečný v kategorii žáků do 58kg. Mira si v tomto roce dovezl navíc bronz i ze závodů v polském Bielsko Biala. Závodníci Karel Krajča a Antonín Blažek složili zkoušky na 2. KYU a účastní se s družstvem Prostějova dorostenecké ligy.
Od roku 1997 je Miroslav Mimránek trenérem II. třídy a zároveň i zkušebním komisařem pro 5. – 3. KYU, který v roce 1999 rozšířil na zkušebního komisaře do 1. KYU po absolvování zkoušek na 2. DAN.
Rokem 2000 se naše řady rozrostly o další vyšší pásky, zkoušky na 1. KYU absolvovali Jarka Kotková, Karel Krajča, Jarek Blatný. zkoušky na 2. KYU absolvoval Petr Veselý, který o rok později zvládl i zkoušky na 1. KYU. V roce 2003 a 2004 se opět „urodilo“ a 1. KYU získala Markéta Šoustková (Husková), David Marek a Saša Kubaczka 2. KYU Zdeněk Vaďura.
Rokem 2005 se oddíl „rozrostl“ o rozhodčí II. třídy Markétu Šoustkovou a dalšího trenéra III. třídy Davida Marka. Který následně složil i zkoušky na rozhodčího III. třídy.
V roce 2006 se mohl náš oddíl pochlubit ziskem mistrovského titulu a druhým místem z Mistrovství ČR veteránů, kde Markéta Šustková získala 1. místo a Jarka Kotková 2. místo.
V roce 2008 jsme měli další dílčí úspěch na Mistrovství ČR žáku, kde 5. místo získal David Olchava a také hned čtveřice trenérů a členů Petr Veselý, Jaroslav Blatný, David Marek a Karel Krajča složili zkoušky na 1. DAN a Petr Gajdošík získal 1. KYU.
V roce 2011 Karel Krajča úspěšně složil zkoušky na 2. DAN, stal se trenérem 2. třídy a také zkušebním komisařem 2. třídy (oprávnění páskovat až po hnědý pásek). Spolu s ním si dodělal i Petr Gajdošík zkoušky na 1. DAN.
V roce 2013 oddíl juda měl okolo 60 členů. Tréninky na sportovní hale byly dvakrát týdně (1,5 hodiny žáci a 1,5 hodiny dorost a senioři). Tréninky vedli zkušení trenéři Karel Krajča, Monika Marková, Zdeněk Vaďura a Antonín Olchava. Oddíl se pravidelně účastnil mnoha turnajů žáků, dorostenců a mužů s většími či menšími úspěchy oa organizoval Velikonoční turnaj žactva a Šampionát Moravy mláďat, kterých se standardně účastní přes 200 závodníků z celé Moravy. V této době měli úspěchy v kategorii dorostu závodníci David Olchava, Vanda Ondrašíková a Marek Šmíd. V tomto roce také posilujeme řady vyších pásků a to o tři nové zelené pásky, na které složili zkoušky Vanda Ondrašíková, Marek Šmíd a Pavel Man.
V roce 2018 přebral po dlouholeté předsedkyni oddílu Monice Markové pomyslné žezlo předsedy oddílu Karel Krajča a oddíl pokračuje v úspěšné výchově jak závodníků tak i trenérů a rozhodčích. Tréninky vedou Karel Krajča, Michal Ondrašík, Jiřina Vrbová a Marek Šmíd.
Ve školním roce 2019/2020 jsme rozšířili tréninky o pravidelné čtvrteční kondiční tréninky pro závodníky a také jsme otevřeli Judo přípravku pro děti předškolního věku.
Celý rok 2020 byl poznamenán koronavirovou pandemií, která do značné míry ovlivnila pravidelné tréninky a turnaje. Nicméně byl i úspěšný a to jednak stálým rozšiřováním počtu členů (přibližně 110 členů nakonci roku), úspěšnou reprezentací našich závodníků na lokálních i celorepublikových turnajích a také tím, že Karel Krajča jako první člen našeho oddílu složil zkoušky na 3.DAN.
V roce 2021 jsme opět bohužel vynechali půl roku závodní činnosti kvůli pandemii Covid-19, nicméně druhá polovina roku byla již z tréninkového i závodního pohledu úspěšná. Podařilo se nám uspořádat dvě letní soustředění v Teplicích a příměstské u nás v hale. Podařilo se nám udržet početnou závodní skupinu žáků, což se odrazilo i na účasti na PČR v Jablonci, kde startovalo celkem 11 našich závodníků. Sice to bylo bez medaile (2x 5.místo – Veronika Zapletalová a Soňa Ondrašíková), ale měli jsme nejsilnější zastoupení mezi oddíly v našem kraji.
Rok 2022 byl pro náš oddíl velmi úspěšný a to hlavně ve skupině staršího žactva. Hned z prvního většího turnaje Pohár nadějí jsme si odvezli čtyři medaile ( Jakub Jež a Viktor Taft a Klára Vrbová si odvezli bronz a Veronika Zapletalová stříbro). Na ČP v Ostravě pak Klára Vrbová vybojovala senzační stříbro. Na mezinárodním turnaji ve Slovinsku si vybojovali bronz Veronika Zapletalová, Soňa Ondrašíková a Tomáš Kroča. Další mezinárodní turnaj absolvovali naši závodníci v výběrem KVŽ Zlínského kraje a vůbec se ve velmi silné konkurenci závodníků z 21 zemí neztratili. Nakonec si Viktor Taft odvezl 7. místo z 50-ti závodníků a Klára Vrbová 5. místo z 23 závodnic. Medailové úspěchy pokračovaly i na ČP v Jablonci, kde Tomáš Kroča vybojoval bronz a následně na ČP v Novém Bydžově Tomáš Kroča a Viktor Taft absolutně ovládli váhu -55kg, kde se tito naši dva závodníci potkali až ve finále a v něm vyhrál Viktor. Tyto úspěchy vynesli našemu oddílu nominaci tří závodníků na Olympiádu dětí a mládeže za Zlínský kraj, kde to sice pro družstvo kraje necinklo, ale v jednotlivcích si Veronika, Tomáš i Viktor odvezli shodně bronz. Na podobné vlně medailí jsme pokračovali v podzimní části, na ČP v Brně kde si Viktor vybojoval stříbro a Tomáš bronz. Klára po slibných bojích obsadila sedmé místo a Veronika ve stejné váze obsadila páté místo. Takto úspěšný rok jsme bohužel nezakončili medailí z PČR, které nás nezastihlo v nejlepší formě a bohužel jsme skončili bez medailových umístění a museli se spokojit s pátým místem Viktora Tafta a sedmým místem Martina Mitáčka a Veronika Zapletalové.
V tomto roce každopádně nebyly jen tyto úspěchy, ale naše mláďata vozila spoustu medailí z místních turnajů, uspořádali jsme opět soustředění v Teplicích a příměstské soustředění. Dále pak Vladislav Novák dokázal složit zkoušky na 3.DAN, Walter Schrott 1.kyu a také rozšířil řady trenérů. Za zmínku stojí i osm nových zelených pásků - Zapletalová Veronika, Ondrašíková Soňa, Kroča Tomáš, Mitáček Martin, Taft Viktor, Jelének Dominik, Vaverka Jonáš a Vidrman Jakub, a tři půl-zelené - Dostálek Nikolas, Jež Jakub a Podhola Matyáš.
Za úspěchy v roce 2022 byli nominováni Viktor Taft a Tomáš Kroča na Sportovce roku města Uherské Hradiště 2022, kde do užší pětice se nakonec dostal jen Tomáš Kroča, ikdyž by si to určitě zasloužili oba dva.